Před několika měsíci jsem si krátce povídala s Katkou Juríkovou, kterou zajímala mimo jiné kombinace cestování v obytce s veganstvím. S jejím laskavým svolením uveřejňuji rozhovor také tady, pokud by vás o Katce zajímalo více, mrkněte na její web. Ještě jednou Katko díky za rozhovor :).


S grafickou designérkou Sandrou jsme se poprvé setkaly na srazu podnikatelů Na volné noze loni ve Valticích, kde jsme spolu prohodily sotva pár slov. V hlavě mi zůstala usazená jen myšlenka, že její vášní je cestovat v obytné dodávce, kterou laik nerozpozná od té běžné. Vůz v sobě skrývá možnost obrovské svobody pohybu včetně nezávislosti na počasí. Když Sandra na facebooku prozradila, že je veganka, nemohla jsem se jí nezeptat, jak řeší stravování bez mléka, sýrů, jogurtů a vajec na cestách.

„Hodně záleží na tom, jaký má člověk životní styl – co se týče práce, koníčků, jestli hodně cestuje, sportuje, jak je schopen si před tím, než někam vyjede, něco uvařit a vzít si to s sebou. Cestujeme hodně hlavně přes léto. Něco si nakoupíme předem a něco na místě. Je to jako s jakýmkoliv jiným zvykem. Nejdříve se musíš naučit si jídelníček trochu rozplánovat a po nějaké době to již bereš plně automaticky. Víš, že na delší cestu musíš s sebou mít jídlo, které si ještě stále všude nekoupíš. Ale i to už se dost lepší,“ vysvětluje Sandra, která je členkou výkonného výboru České Mountainbikové Asociace.

Sandra je vegankou přes deset let, vegetariánkou byla jen krátce. Kromě zásadních etických důvodů podpořila její rychlý přechod na stravu bez živočišných produktů potvrzená alergie na mléčné výrobky. Silné atopické ekzémy po vynechání mléčných výrobků do několika měsíců zcela ustoupily a dnes už je více než osm let bez mastiček a dalších podpůrných prostředků. Se Sandrou máme společné také to, že se stravováním nijak netlačíme na naše okolí, zásadně nikomu nic nevnucujeme a respektujeme stravovací návyky našeho okolí. „Spíš pozveme kamarády na večeři a uvaříme jim něco dobrého. Hodně lidí totiž nemá představu, co je možné uvařit a jak to chutná. Už se nám dokonce několikrát stalo, že naši přátelé po bezmasé návštěvě zkusili vegetariánství,“ usmívá se Sandra.

V jídelníčku nezapomíná na luštěniny, ořechy, zelenou listovou i barevnou zeleninu, ovoce. Překvapivá je pro mě informace, že si kromě grilované zeleniny může zajít do restaurace třeba na pizzu, protože správné těsto je veganské, a stačí požádat obsluhu o porci zeleniny navíc místo tradičního sýra, který se přidává do vegetariánských pizz automaticky.

Teprve díky Sandře jsem v jednom plzeňském obchůdku narazila i na veganské sýry. Jako většina alternativně se stravujících lidí je zvyklá naslouchat svému tělu a jíst dle momentální potřeby. Chuť na sladké uspokojí třeba ovocným koktejlem, nebo dobrotami jako jsou sezamové nebo kakaové čokoládové pomazánky apod. Nepoužívá bílou mouku, cukr ani rýži. I ze surovin dostupných v menších městech a na vesnicích lze připravit chutná veganská jídla. Alespoň občas je však kvůli doplnění surovin třeba navštívit zdravou výživu nebo supermarket (dobře zásobený je např. Globus, Interspar či Tesco). Veganství není jen o jídle, ale i o oblečení, drogérii a kosmetice. Seznam značek netestovaných na zvířatech je dnes běžně dostupný na internetu.

Zajímalo mě také, proč zmínkou o veganství začíná Sandřin pracovní blog. „Kvůli své zásadě nepoužívat žádné živočišné výrobky jsem byla už několikrát nucená odmítnout zakázku – například módní obchod, který se specializoval na kožešiny, nebo steakhouse. Protože sama nechci podporovat prodej a výrobu takových produktů, šla bych v práci sama proti sobě. Není to vůbec o tom, že bych měla něco proti klientovi. Svých klientů si velmi vážím. Spíš bych si sama sobě nevěřila, že dělám svou práci dobře, nedokázala bych si za ní stát a prezentovat ji klientovi jako dobře a profesionálně odvedenou práci,“ dodává Sandra.

Sandra Tejnecká (*1984) žije v malé vesnici u Olomouce. Od roku 2008 se živí jako grafická designérka na volné noze. Mezi její významné klienty patří například Moravské divadlo Olomouc, Nadace Partnerství, Velvyslanectví Kanady v ČR, ZAPA, KPS Automobile či americká společnost Fashion Wire Press. Ráda tráví volný čas v Alpách, kam cestuje s přítelem ve svém obytném voze značky KRS. Je členkou výkonného výboru České Mountainbikové Asociace. Více se o Sandře dočtete na jejím blogu, webu nebo portálu Na volné noze.